پیچیدگی آناتومیکی و فیزیولوژیکی سیستم وستیبولر و ارتباطات گسترده آنها با یکدیگر و با مخچه، ساقه مغز، عضلات چشمی، طناب نخاعی و عضلات گردن و اندامها از یک طرف گویای اهمیت نقش این سیستم در کنترل تعادل بدن است و از طرف دیگر تنوع علایم ایجاد شده در اثر ضایعات سیستم وستیبولر و راههای ارتباطاتی آنها با مراکز سنترال که می‌تواند از احساس عدم ثبات، گیجی و منگی مختصر تا سرگیجه حقیقی بسیار شدید متفاوت باشد، تشخیص علت بروز سرگیجه و درمان آن را به یکی از مسایل بغرنج در پزشکی تبدیل کرده است. نکته کلیدی در تشخیص افتراقی علل سرگیجه توجه به شرح حال بیماران می‌باشد. به کمک یک تاریخچه‌گیری جامع، معاینه بالینی کامل و انجام چند تست ساده که عملکرد مخچه و سیستم وستیبولر را ارزیابی می‌کند و در صورت ضرورت انجام الکترو یا ویدیونیستاگموگرافی معمولا علت ایجاد سرگیجه تشخیص داده شده و نیاز به انجام سی تی اسکن و یا MRI کاهش می‌یابد.

حقایقی در مورد سرگیجه:

* سرگیجه احساس چرخش است. در اصطلاح پزشکی، سرگیجه نوعی دوران سر است. در این شرایط احساس می‌کنید شما یا اطرافتان در حال دوران یا حرکت است. اینگونه احساسات حتی زمانی رخ می‌دهد که هیچ حرکتی وجود نداشته باشد. * دوران سری که در سرگیجه تعریف می‌شود معمولا به خاطر اختلال در تعادل اندام‌هایی همچون گوش داخلی ، بخش‌هایی از مغز یا مسیرهای عصبی حسی است. * سرگیجه محیطی به سرگیجه‌هایی اطلاق می‌شود که معمولا به خاطر مشکلات گوش داخلی رخ می‌دهد. * سرگیجه مرکزی نیز به سرگیجه‌هایی اطلاق می‌شود که به خاطر وجود اختلال در سیستم عصبی مرکزی رخ می‌دهد. * سرگیجه به جای اینکه یک شرایط پزشکی در نظر گرفته شود یک نشانه است. * سایر نشانه‌های همراه سرگیجه شامل از دست دادن شنوایی، وزوز گوش،تهوع، استفراغ یا احساس پری در گوش است. * معاینات پزشکی ممکن است شامل معاینه گوش، استفاده از یک آزمون مانور یا انجام MRI یا سی تی اسکن باشد. * پزشک ممکن است مصرف داروهای خاص، سابقه خانوادگی، وجود میگرن ، صدمات ناشی از بیماری‌ها، عفونت‌های اخیر گوش یا آسیب به سر را مورد بررسی قرار دهند. * برخی از انواع سرگیجه ممکن است بدون نیاز به درمان خوب شود، و برخی گزینه‌های درمانی دیگر شامل مانور Epley یا درمان علامتی است.

• آزمون ویدیونیستاگموگرافی تستهایی از قبیل ساکاد، گیز، اتوپتوکینتیک، اسموس پرسوییت، جهت بررسی سیستم مرکزی و تسهایی از قبیل مانور دیکس هایپایک، تکان سر، نیستاگموس خود به خودی و کالریک در راستای بررسی سیستم وستیبولر محیطی را در بر می‌گیرد.

در کلینیک شنوایی و تجویز سمعک اهورا مجموعه کامل تستهای سرگیجه جهت تشخیص افتراقی سرگیجه‌های محیطی از مرکزی با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا قابل انجام است.

تماس با اهـــــــورا
071-32330513
شیراز، بلوار زند، مقابل بیمارستان سعدی، حد فاصل خیابان شهید فقیهی و خیابان هفت تیر کوچه 43، فرعی اول سمت راست، انتهای کوچه، ساختمان اهورا