اهداف قابل دسترسی با کمک دستگاه REM :

1) بررسی میزان صدای رسیده به پرده‌ی ‌گوش و در نتیجه تنظیم دقیق تر سمعک.
2) شبیه سازی میزان کم شنوایی برای همراهان فرد کم شنوا
3) شبیه سازی میزان کارآمدی سمعک برای فرد کم شنوا
4) فراهم آورنده جامع ترین ادیومتری ( آستانه گیری تا فرکانس 20000 هرتز)

دستگاه REM چیست؟ Real Ear Measurement = REM و به معنای اندازه گیری گوش واقعی است. که در واقع یک تست کوتاه می‌باشد که با سمعک روی گوش انجام می‌شود و این اطمینان را حاصل می‌کند که سمعک میزان مورد نیاز صدا را به پرده‌ی گوش میرساند.

نحوه‌ی انجام تست: درمانگر شما سمعک تنظیم شده‌ی شما را به همراه یک پروب بسیار کوچک که دقیقا رو به روی پرده ‌ی گوش قرار می‌گیرد، روی گوش شما می‌گذارد. این پروب میزان صدا را در سطح پرده‌ی گوش اندازه گیری می‌کند و این اطمینان را ایجاد می‌کند که سمعک بهره‌ی مناسب را در هر فرکانس فراهم می‌آورد یا خیر.

کاربرد دستگاه REM : به طور خلاصه REMبه تنظیم دقیقتر سمعک کمک می‌کند. فرض کنید تست شنوایی شما به طور دقیق انجام شده باشد و آستانه‌های دقیقی به دست آمده باشد. و سمعک طبق آستانه های شما و با توجه به معیارهای جهانی و علمی تنظیم شده باشد، اما با این وجود بسیاری از افراد متمایلند که تغییراتی در تنظیم سمعکشان به وجود بیاید و در واقع سمعک آنها در بعضی از فرکانسها، علی رغم تنظیم متناسب با آستانه‌های همان فرد، بهره مناسب را نمی‌دهد و باعث نارضایتی بیمار می‌شود. علت چیست؟ جواب این سوال را باید در این واقعیت جست و جو کرد که هر کانال گوش منفرد شکل، قطر، رزونانس و طول متفاوت دارد. زمانی که از سمعک میزان صدای خاصی بیرون می‌آید، لزوما بدین معنی نیست که همان میزان صدا به پرده ی گوش برسد. برای مثال اگر شما خم شدیدی در کانال گوش خود داشته باشید همین باعث کاهش شدید شدت صدا در حین عبور از کانال گوش و قبل از شنیده شدن، می‌شود. در اینجا نرم افزار سمعک نشان می‌دهد که صدای کافی و در حد نیاز شما از سمعک خارج می‌شود اما آنچه شما می‌شنوید متفاوت است و درواقع نرم افزار تنظیم سمعک به تنهایی نمی‌تواند نشان دهد که چه میزان صدا به تنهایی به پرده‌ی گوش شما می‌رسد.( که این کار با دستگاه REM بررسی و تنظیم می‌شود.)
اکنون این مسئله را به شیوه‌ی دیگری عنوان می‌کنیم :
دو لوله با قطر و طول متفاوت درنظر بگیرید که از یک سمت آنها یک ویدیو مشابه در حال پخش می‌باشد. یک بار از سمت دیگر لوله‌ی شماره‌ی یک به صدا گوش دهید و بار دیگر همین کار را با لوله‌ی شماره‌ی دو انجام دهید، متوجه خواهید شد که صدا را با سطوح شدت متفاوت خواهید شنید. همین اتفاق برای مواقعی که سمعک گذاشته‌اید رخ می‌دهد و صدایی متفاوت از خروجی سمعک ( که توسط نرم افزار تنظیم می‌شود) به پرده ‌ی گوش می‌رسد. در واقع این وظیفه‌ی دستگاه REM می‌باشد که با کمک آن از میزان صدایی که به پرده‌ی گوش می‌رسد اطمینان حاصل کرد. پس از آنکه اندازه گیری گوش واقعی تمام شد، میزان صدایی که در هر فرکانس به پرده‌ی گوش می‌رسد در قالب یک گراف ثبت می‌شود و حالا درمانگر شما با توجه به میزان بهره‌ای که الگوریتم تنظیمی در هر فرکانس پیشنهاد می‌دهد، تنظیم دقیقتری را انجام می‌دهد تا میزان صدای رسیده به پرده‌ی گوش شما متناسب با میزان مطلوب باشد.

اندازه گیری گوش واقعی چه‌قدر مهم است؟ با وجود آنکه استفاده از این دستگاه در ایالات متحده برای حدود 25 سال مورد تایید و استفاده‌ی کلینیکالی قرار گرفته است، اگر نگاهی به آماربیاندازیم هنوز درصد کمی (حدود 30 درصد) از درمانگران ازاین دستگاه استفاده می‌کنند. و اگر بخواهیم فقط به این مسئله توجه داشته باشیم شاید به نظر بیاید که استفاده از این دستگاه اهمیت چندانی ندارد اما درحالیکه اندازه گیری گوش واقعی با پذیرش وسیعی به تایید انجمن شنوایی شناسی ایالات متحده رسیده است.
و اما دلایل این مسئله که با وجود پذیرش علمی و وسیع این دستگاه، هنوز به طور روتین در تمام کلینیکها استفاده نمی‌شود، چیست؟
1) دستگاه گران قیمت است و گاهی یادگیری نحوه‌ی کارکردن با آن سخت می‌باشد.
2) انجام این تست به زمان و حوصله‌ی کافی نیازمند است که متاسفانه بسیاری از درمانگران به دلیل ضیق وقت از انجام آن خودداری می‌کنند.
3) هنوز بسیاری از درمانگران از فوایدی که اندازه گیری گوش واقعی ایجاد می‌کند، آگاه نمی‌باشند. ولی آیا هیچ کدام از دلایل بالا برای اینکه بیمار خود را از انجام تنظیم دقیقتر محروم کنیم، موجه هستند؟ شاید در بعضی از شرایط و به صورت استثنا بله اما به صورت یک قاعده‌ی کلی خیر.
Reference: potomacaudiology.com

تماس با اهـــــــورا
071-32330513
شیراز، بلوار زند، مقابل بیمارستان سعدی، حد فاصل خیابان شهید فقیهی و خیابان هفت تیر کوچه 43، فرعی اول سمت راست، انتهای کوچه، ساختمان اهورا